We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement Battery for Dell Precision 5520 5530 5540 XPS 9560 XPS 9570 replacing OEM part numbers 5XJ28 6GTPY GPM03 // 11.4V 8300mAh
SKU
GPM03-BTI
£65.47
£54.56
Out Of Stock - Contact for availability
Replacement Battery for Dell Precision 5520 5530 5540 XPS 9560 XPS 9570 replacing OEM part numbers 5XJ28 6GTPY GPM03 // 11.4V 8300mAh
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | GPM03-BTI |
|---|---|
| EAN | 5059902023148 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Origin Storage Replacement Battery for Dell Precision 5520 5530 5540 XPS 9560 9570 replacing industrial rechargeable battery
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 8510 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 97 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 8510 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 97 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Dell |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |