We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement Battery for DELL LATITUDE 12 7202 Rugged Tablet replacing OEM part numbers 7XNTR FH8RW // 7.4V 3420mAh
SKU
7XNTR-BTI
£74.82
£62.35
Out Of Stock - Contact for availability
Replacement Battery for DELL LATITUDE 12 7202 Rugged Tablet replacing OEM part numbers 7XNTR FH8RW // 7.4V 3420mAh
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | 7XNTR-BTI |
| EAN | 5056006182238 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Origin Storage BTI 2C BATTERY DELL LAT 12 7202 RUGGED OEM: 7XNTR FH8RW power adapter/inverter
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 3510 mAh |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Battery capacity | 26 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 3510 mAh |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 26 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | DELL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |