We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement 6 cell battery for DELL Precision 7530 7730 7540 7740 Mobile Workstation replacing OEM part numbers 451-BCGI 00WMRC CJ18V DP9KT GW0K9 NYFJH // 11.4V 97Wh
SKU
451-BCGI-BTI
£74.82
£62.35
Out Of Stock - Contact for availability
Replacement 6 cell battery for DELL Precision 7530 7730 7540 7740 Mobile Workstation replacing OEM part numbers 451-BCGI 00WMRC CJ18V DP9KT GW0K9 NYFJH // 11.4V 97Wh
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | 451-BCGI-BTI |
| EAN | 5059902002150 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 8500 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 97 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | DP9KT |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 8500 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 97 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | DP9KT |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Dell |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |