We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement 4 cell battery for Dell LATITUDE 7300 7400 5300 replacing OEM part numbers MXV9V 5VC2M N2K62 // 7.6V 7500mAh 60Wh
SKU
MXV9V-BTI
£54.78
£45.65
Out Of Stock - Contact for availability
Replacement 4 cell battery for Dell LATITUDE 7300 7400 5300 replacing OEM part numbers MXV9V 5VC2M N2K62 // 7.6V 7500mAh 60Wh
- Fully compatible with specified laptops
- Post-Sales technical support available
- Genuine OEM Parts
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | MXV9V-BTI |
| EAN | 5056006194019 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Origin Storage supply a full range of fully compatible replacement Batteries and Mains Adapters for all our customers' needs.
Our quality batteries and mains adapters are all tested fully to ensure 100% compatibility with each system and are manufactured to either meet or exceed the specifications of the original manufacturers products.
We can supply replacement Batteries and Mains Adapters for almost all makes and models of Dell, Compaq, HP, IBM, Toshiba, Lenovo, Sony, Fujitsu, Acer, Panasonic and many more.
Our quality batteries and mains adapters are all tested fully to ensure 100% compatibility with each system and are manufactured to either meet or exceed the specifications of the original manufacturers products.
We can supply replacement Batteries and Mains Adapters for almost all makes and models of Dell, Compaq, HP, IBM, Toshiba, Lenovo, Sony, Fujitsu, Acer, Panasonic and many more.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 7890 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 7890 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | DELL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |