We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement 3 cell battery for HP Pavilion X360 14-BA X360 14M-BA replacing OEM part numbers BK03XL 916811-855 916366-421 // 11.55V 3615mAh 42Wh
SKU
BK03XL-BTI
£46.75
£38.96
Out Of Stock - Contact for availability
Replacement 3 cell battery for HP Pavilion X360 14-BA X360 14M-BA replacing OEM part numbers BK03XL 916811-855 916366-421 // 11.55V 3615mAh 42Wh
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | HP |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | BK03XL-BTI |
| EAN | 5056006194118 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Origin Storage BTI 3C BATTERY HP X360 14-BA OEM:BK03XL 916811-855 916366-421 industrial rechargeable battery
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 3470 mAh |
| Battery voltage | 11.55 V |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 3470 mAh |
| Battery voltage | 11.55 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | HP |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |