We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement 3 cell battery for DELL LATITUDE 5400 5500 5501 5401 5400 5411 5410 PRECISION 3541 3540 3550 7591 2-IN-1 42Whr
SKU
1V1XF-BTI
£60.12
£50.10
Out Of Stock - Contact for availability
Replacement 3 cell battery for DELL LATITUDE 5400 5500 5501 5401 5400 5411 5410 PRECISION 3541 3540 3550 7591 2-IN-1 42Whr
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | 1V1XF-BTI |
| EAN | 5059902032911 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Replacement 3 cell battery for DELL LATITUDE 5400 5500 5501 5401 5400 5411 5410 PRECISION 3541 3540 3550 7591 2-IN-1 42Whr
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 3680 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 3680 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | DELL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |