We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI alt to Dell XPS 15-9550 56Whr 3cell Li-ion battery
SKU
M7R96-BTI
£53.44
£44.53
Out Of Stock - Contact for availability
alt to Dell XPS 15-9550 56Whr 3cell Li-ion battery
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | M7R96-BTI |
|---|---|
| EAN | 5056006173458 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Origin Storage BTI ALT TO DELL XPS 15 9550 56W 3CELL LI-ION BATTERY
| Features | |
|---|---|
| Replacement for | M7R96 |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 4865 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | XPS 15-9550 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Replacement for | M7R96 |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 4865 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | XPS 15-9550 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Replacement for | M7R96 |
| Brand compatibility | Dell |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |