We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI alt to Dell Battery Lat E5550/E5450 51Whr 7.4V 4 Cell
SKU
WYJC2-BTI
£58.80
£49.00
Out Of Stock - Contact for availability
alt to Dell Battery Lat E5550/E5450 51Whr 7.4V 4 Cell
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | WYJC2-BTI |
|---|---|
| EAN | 5056006173434 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Origin Storage BTI ALT TO DELL BATTERY LAT E55 51WHR 7.4V 4 CELL
| Features | |
|---|---|
| Replacement for | WYJC2 |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 6460 mAh |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Latitude E5550/E5450 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Replacement for | WYJC2 |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 6460 mAh |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Latitude E5550/E5450 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Replacement for | WYJC2 |
| Brand compatibility | Dell |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |