We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 97Wh 6 cell XG4K6 compatible battery for DELL XPS 9710 XPS 9700 PRECISION 5760 XPS 17 9700 PRECISION 5750
SKU
XG4K6-BTI
£78.83
£65.69
Out Of Stock - Contact for availability
97Wh 6 cell XG4K6 compatible battery for DELL XPS 9710 XPS 9700 PRECISION 5760 XPS 17 9700 PRECISION 5750
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | XG4K6-BTI |
| EAN | 5059902025128 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 8500 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 97 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 8500 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 97 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Dell |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |