We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 93Wh 6 cell CN-0965V4 compatible battery for DELL PRECISION 7670 091RP PRECISION 7780 PRECISION 7770 PRECISION 7680
SKU
X9FTM-BTI
£83.50
£69.58
Out Of Stock - Contact for availability
93Wh 6 cell CN-0965V4 compatible battery for DELL PRECISION 7670 091RP PRECISION 7780 PRECISION 7770 PRECISION 7680
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | X9FTM-BTI |
| EAN | 5059902052940 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
BTI replacement 6 cell Battery for PRECISION 7670 7680 7770 7780
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 8050 mAh |
| Battery voltage | 11.55 V |
| Battery capacity | 93 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, UKCA |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 8050 mAh |
| Battery voltage | 11.55 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 93 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, UKCA |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, UKCA |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | DELL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |