We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 91Wh 6 cell TWCPG compatible battery for DELL PRECISION M7710 PRECISION M7510 PRECISION 7720 PRECISION 7520 PRECISION 7710 PRECISION 7510
SKU
451-BBSD-BTI
£68.15
£56.79
Out Of Stock - Contact for availability
91Wh 6 cell TWCPG compatible battery for DELL PRECISION M7710 PRECISION M7510 PRECISION 7720 PRECISION 7520 PRECISION 7710 PRECISION 7510
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | 451-BBSD-BTI |
| EAN | 5056006196334 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Origin Storage 451-BBSD-BTI industrial rechargeable battery
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 7982 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 91 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 7982 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 91 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | DELL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |