We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 90Wh 6 cell DT9XG compatible battery for DELL ALIENWARE AREA 51M R2 ALIENWARE AREA 51M R1
SKU
DT9XG-BTI
£105.55
£87.96
Out Of Stock - Contact for availability
90Wh 6 cell DT9XG compatible battery for DELL ALIENWARE AREA 51M R2 ALIENWARE AREA 51M R1
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | Alienware |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | DT9XG-BTI |
| EAN | 5059902028723 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 7894 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 7894 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Dell |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |