We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 75Wh 6 cell 0TMFYT compatible battery for DELL PRECISION 5530 2-IN-1 XPS 9575 2-IN-1 XPS 15 9575 2-IN-1
SKU
8N0T7-BTI
£86.86
£72.38
Out Of Stock - Contact for availability
75Wh 6 cell 0TMFYT compatible battery for DELL PRECISION 5530 2-IN-1 XPS 9575 2-IN-1 XPS 15 9575 2-IN-1
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | 8N0T7-BTI |
| EAN | 5059902053060 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
BTI 8N0T7-BTI 6-cell 11.4V Li-Ion Notebook Battery for DELL XPS 9575 2-IN-1 PRECISION 5530 2-IN-1
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 6580 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 75 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 6580 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 75 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | DELL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |