We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 58Wh 6 cell MWP72LL/A compatible battery for APPLE 020-02497 MACBOOK PRO 13 A2251 MACBOOK PRO 13 A1989 MACBOOK PRO 13-INCH 2018 MR9Q2LL/A
SKU
A1964-BTI
£103.64
£86.37
Out Of Stock - Contact for availability
58Wh 6 cell MWP72LL/A compatible battery for APPLE 020-02497 MACBOOK PRO 13 A2251 MACBOOK PRO 13 A1989 MACBOOK PRO 13-INCH 2018 MR9Q2LL/A
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | A1964-BTI |
| EAN | 5059902025098 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Battery capacity | 5087 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Apple |
| Battery capacity | 5087 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Apple |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |