We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 58Wh 4 cell H4PVC compatible battery for DELL PRECISION 3750 LATITUDE 7530 LATITUDE 7430 2-IN-1 LATITUDE 7430 LATITUDE 7330 2-IN-1
SKU
FK0VR-BTI
£78.82
£65.68
Out Of Stock - Contact for availability
58Wh 4 cell H4PVC compatible battery for DELL PRECISION 3750 LATITUDE 7530 LATITUDE 7430 2-IN-1 LATITUDE 7430 LATITUDE 7330 2-IN-1
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Type | Battery |
|---|---|
| SKU | FK0VR-BTI |
| EAN | 5059902052841 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Replacement 4 cell battery for Dell Latitude 5330 5430 5530 7330 7430 7530 Precision 3750
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 3820 mAh |
| Battery voltage | 15.2 V |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 3820 mAh |
| Battery voltage | 15.2 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Dell |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |