We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible battery for APPLE MACBOOK PRO 15-INCH LATE 2008 MB470LL/A MACBOOK PRO 15-INCH LATE 2008 MB471LL/A
SKU
A1281-BTI
£63.58
£52.98
Out Of Stock - Contact for availability
58Wh 3 cell LAP1281 compatible battery for APPLE MACBOOK PRO 15-INCH LATE 2008 MB470LL/A MACBOOK PRO 15-INCH LATE 2008 MB471LL/A
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | A1281-BTI |
| EAN | 5056006105572 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Battery capacity | 5400 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | White |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Apple |
| Battery capacity | 5400 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | White |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Apple |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |