We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 56Wh 4 cell 90V7W compatible battery for DELL XPS 13 9350
SKU
90V7W-BTI
£52.10
£43.42
Out Of Stock - Contact for availability
56Wh 4 cell 90V7W compatible battery for DELL XPS 13 9350
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | 90V7W-BTI |
| EAN | 5056006171812 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 7435 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 7435 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | DELL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |