We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 56Wh 3 cell A2171 compatible battery for APPLE A2171 MACBOOK PRO A2289 MYDA2LL/A MACBOOK PRO A2338 MXK62LL/A MACBOOK PRO A2338 EMC 3456
SKU
A2171-BTI
£67.73
£56.44
Out Of Stock - Contact for availability
56Wh 3 cell A2171 compatible battery for APPLE A2171 MACBOOK PRO A2289 MYDA2LL/A MACBOOK PRO A2338 MXK62LL/A MACBOOK PRO A2338 EMC 3456
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | A2171-BTI |
| EAN | 5059902053183 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Replacement Laptop Battery for APPLE MacBook Pro 13in 2020 M1
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Battery capacity | 5103 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Apple |
| Battery capacity | 5103 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Apple |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |