We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 56Wh 3 cell 5D91C compatible battery for DELL INSPIRON 7590 PRECISION 5530 PRECISION 5510 XPS 15 9550 XPS 15 7591 XPS 15 7590
SKU
H5H20-BTI
£53.44
£44.53
Out Of Stock - Contact for availability
56Wh 3 cell 5D91C compatible battery for DELL INSPIRON 7590 PRECISION 5530 PRECISION 5510 XPS 15 9550 XPS 15 7591 XPS 15 7590
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | H5H20-BTI |
| EAN | 5056006171874 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 4865 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 55 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 4865 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 55 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | DELL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |