We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 45Wh 3 cell C31N1411 compatible battery for ASUS ZENBOOK U305L ZENBOOK U305FA ZENBOOK U305F ZENBOOK UX305FA ZENBOOK UX305C ZENBOOK UX305CA
SKU
C31N1411-BTI
£76.01
£63.34
Out Of Stock - Contact for availability
45Wh 3 cell C31N1411 compatible battery for ASUS ZENBOOK U305L ZENBOOK U305FA ZENBOOK U305F ZENBOOK UX305FA ZENBOOK UX305C ZENBOOK UX305CA
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | ASUS |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | C31N1411-BTI |
| EAN | 5056006187295 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Battery Technology, Inc. (BTI) is a global supplier of replacement batteries & AC power adapters for notebook computers; batteries for digital cameras, PDA's and other mobile devices and batteries for APC?UPS systems. With production facilities in California and Hong Kong, BTI maintains an unparalleled level of product availability for customers in North America while forecasting and managing the timely delivery of finished goods worldwide.
BTI specializes in the design, manufacturing and distribution of rechargeable batteries and power related products. Our Research & Development team consists of experienced engineers and technicians who release an average of 75 new notebook computer battery models each year. BTI has made a significant investment in custom circuit design and has circuit board level SMT production capabilities. Extensive knowledge and training in rechargeable lithium ion & lithium polymer battery development, combined with the use of UL certified components, has enabled BTI to develop a safe and reliable line of power products.
BTI specializes in the design, manufacturing and distribution of rechargeable batteries and power related products. Our Research & Development team consists of experienced engineers and technicians who release an average of 75 new notebook computer battery models each year. BTI has made a significant investment in custom circuit design and has circuit board level SMT production capabilities. Extensive knowledge and training in rechargeable lithium ion & lithium polymer battery development, combined with the use of UL certified components, has enabled BTI to develop a safe and reliable line of power products.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 3947 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 3947 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Dell |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |