We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI 44Wh 3 cell 45N1740 compatible battery for LENOVO THINKPAD W550S THINKPAD W550 THINKPAD T560 THINKPAD T550S THINKPAD T550
SKU
45N1743-BTI
£70.81
£59.01
Out Of Stock - Contact for availability
44Wh 3 cell 45N1740 compatible battery for LENOVO THINKPAD W550S THINKPAD W550 THINKPAD T560 THINKPAD T550S THINKPAD T550
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | Lenovo |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | 45N1743-BTI |
| EAN | 5059902025012 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 3900 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 44 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 3900 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 44 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |