We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
be quiet! BGA10 computer case part Full Tower Front panel
SKU
BGA10
- Full mesh structure ensures higher airflow and lower temperatures
- Compatible with all Silent Base 801 and Silent Base 802 cases
- German product conception, design and quality control
Category: Computer Case Parts
| SKU | BGA10 |
|---|---|
| EAN | 4260052188729 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The airflow front panel for Silent Base 801 / 802 provides more airflow for an even higher cooling performance. HIGH AIRFLOW For low temperatures The airflow front panel provides maximum cooling performance for sophisticated configurations with highest demands for airflow like water cooled system. Its full mesh structure ensures low temperatures for your components.
| Features | |
|---|---|
| Compatible chassis type | Full Tower |
| Type | Front panel |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Silent Base 802/801 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 532 mm |
| Depth | 54 mm |
| Height | 246 mm |
| Technical details | |
| Compatible chassis type | Full Tower |
| Type | Front panel |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Silent Base 802/801 |