We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
be quiet! BGA03 computer case part Midi Tower Side panel
SKU
BGA03
Category: Computer Case Parts
| SKU | BGA03 |
|---|---|
| EAN | 4260052185469 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The high-quality and fully-windowed side panel fits all Pure Base 600 cases and gives you a perfect view of the components inside your PC. The window is made of 4mm tinted and tempered glass, and is decoupled from the case with rubber elements to inhibit the transfer of vibrations.
| Features | |
|---|---|
| Compatible chassis type | Midi Tower |
| Type | Side panel |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Compatible products | Pure Base 600 |
| Weight & dimensions | |
| Thickness | 4 mm |
| Width | 460 mm |
| Depth | 417 mm |
| Height | 4 mm |
| Package width | 527 mm |
| Package depth | 535 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 2.48 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatible chassis type | Midi Tower |
| Type | Side panel |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Compatible products | Pure Base 600 |
| Packaging data | |
| Package width | 527 mm |
| Package depth | 535 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 2.48 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |