We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 5504-863 power supply unit 500 W 1U White
SKU
5504-863
£1,204.62
£1,003.85
Out Of Stock - Contact for availability
500W, 100-240V, 50/60Hz, 5A, 480x130x44.5mm, 1.86kg, White
- 500 W; PoE and PoE+ over the coax blade
Category: Power Supply Units
| Total power | 500 W |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| SKU | 5504-863 |
| EAN | 7331021044111 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
AXIS T8085 PS57 500 W 1U is a 19" rack-mountable 500 W power supply in a 1U rack. For use with AXIS T8646 PoE+ Over Coax Blade in combination with AXIS T8642 Ethernet over Coax devices. Both the device unit and the network camera can receive power over the coax cable using AXIS T8085 500 W power supply making the installation and maintenance very effective.
| Performance | |
|---|---|
| Mounting type | Rack mounting |
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| Certification | EN 55024, EN 55022 Class A, FCC, ICES-003, C-tick AS/NZS CISPR 22 Class A, IEC/EN 60950-1 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Design | |
| Certification | EN 55024, EN 55022 Class A, FCC, ICES-003, C-tick AS/NZS CISPR 22 Class A, IEC/EN 60950-1 |
| Mounting type | Rack mounting |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Total power | 500 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 5 A |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 480 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 1.86 kg |
| Certificates | |
| Certification | EN 55024, EN 55022 Class A, FCC, ICES-003, C-tick AS/NZS CISPR 22 Class A, IEC/EN 60950-1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Mounting type | Rack mounting |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |