We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Symmetra PX Battery Frame for 400V PX 96/160kW & 208V PX 100kW with 9 Battery Modules & Startup
SKU
SYCFXR9-9
£14,892.40
£12,410.33
Out Of Stock - Contact for availability
Symmetra PX Battery Frame for 400V PX 96/160kW & 208V PX 100kW with 9 Battery Modules & Startup
Category: UPS Battery Cabinets
| Form factor | 42U |
|---|---|
| SKU | SYCFXR9-9 |
| EAN | 0731304257615 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
This product SYCFXR9-9 is a modular battery frame with 9 battery modules. Compatible with 400V Symmetra PX 96/160 kW and 208V Symmetra PX 100 kW.
| Design | |
|---|---|
| Form factor | 42U |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Symmetra PX96/160 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE,EN/IEC 62040-2,EN/IEC 62040-3,EN/IEC 62040-1-1,UL 1778 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1209 kg |